Захранването на бебето е значимо събитие, при което въвеждането на храна, различна от майчиното и адаптираното мляко, проправя пътя на детето към здравословни хранителни навици за цял живот. Докато плодовете, зеленчуците и зърнените храни са често срещан избор, много родители се чудят кога и как да включат риба в менюто на бебето си. Рибата, като богат на хранителни вещества източник на протеини и незаменими мастни киселини, играе важна роля в развитието на вашето бебе. В следващите редове ще разгледаме ползите от рибата и особеностите във въвеждането й през ранните етапи на захранването.
Ако имате колебания дали е дошло време за захранване, прочетете и блог поста ни, в който разглеждаме 4-те важни сигнала, че бебето е готово за захранване.
Рибата като цяло е източник на множество полезни хранителни вещества. Когато започвате със захранването на бебето си, вземете предвид следните ползи от включването на риба:
След като разгледахме хранителните ползи от рибата, нека обсъдим кога е подходящо да въведете риба в менюто на бебето си.
Експертите препоръчват да изчакате бебето да навърши около 6-8 месеца, преди да въведете риба. Това време е съобразено с готовността на бебето, тъй като на този етап то придобива двигателните умения, необходими за консумация на твърда храна.
Рибата е алерген, ето защо, ако семейството ви има история с алергия и подозирате, че бебето може да я е наследило, посетете алерголог преди въвеждането й. Ако не сте имали признаци на алергия до момента, процедирайте, както с всички алергени. Започнете с малки количества риба и наблюдавайте внимателно за нежелана реакция. Препоръката на специалистите е да предложите риба в обедното хранене на бебето, за да имате време да засечете евентуални признаци на алергия. Ако всичко е наред, постепенно увеличете количеството на порцията с течение на времето. След като рибата е въведена успешно, старайте се да присъства поне 1 път седмично в менюто на бебето.
Някои видове риба са по-подходящи за бебета от други. В началните етапи от захранването е добре да избягвате мазните риби. Такива са например шарана, сьомгата, риба тон, паламуд, скумрия. По-добри опции за развиващата се храносмилателна система на бебето са нетлъстите риби, като например пъстървата, хека и ципурата.
Сред препоръчителните варианти за старт на захранването с риба се откроява пъстървата, отглеждана във ферми. В сравнение с други риби, пъстървата е с ниско съдържание на живак и се счита за безопасна за бебета при консумация 2-3 пъти седмично. Езерната пъстърва, от друга страна, трябва да се избягва през първата година от живота на бебето, заради значително по-високото съдържание на живак в нея.
След като сте избрали рибата, с която да захраните бебето си най-напред, нека да видим как се приготвя и сервира безопасно:
Когато започвате със захранването на бебето си, не забравяйте, че рибата, макар и алерген, е ценно допълнение към менюто му, тъй като предлага много важни хранителни вещества. Затова, уверете се, че спазвате правилата за безопасно приготвяне и сервиране. Само така можете да си гарантирате, че бебето ви ще се наслаждава на хранителните ползи от рибата, като същевременно възпитавате у него любов към здравословното хранене от най-ранна възраст.
Използваме момента да споделим, че в книжката ни "Наръчик за захранване на бебето", освен напътствия за всеки етап от захранването на детето, са включени и 75 вкусни рецепти, съобразени изцяло с възрастта му. Сред тях ще откриете тези 5 интересни предложения за бебето с риба:
Успех със захранването и добър апетит на малкото човече!