Освен за първа среща с морето, за някои бебета летните месеци могат да се окажат и идеалният период за първа среща с храни, различни от кърмата и адаптираното мляко (АМ). Ако ви предстои или съвсем скоро през лятото сте дали старт на захранването, продължете да четете. В следващите редове ще разгледаме пълния набор от съображения, свързани със захранването на бебето през горещия сезон.
Стартът на захранването през летния сезон може да бъде особено благоприятно за бебето по няколко причини:
Причините, посочени по-горе, показват категорично страхотните ползи от това да стартирате захранването през лятото. Но преди всичко останало, е важно най-вече да се съобразите с готовността на бебето за тази стъпка. Ако имате колебания дали е дошъл моментът да предложите първите храни, различни от майчино мляко или АМ, то прочетете и статията ни “4 сигнала, че бебето е готово за захранване”.
Самото начало на захранването идва с много въпросителни. С плод или със зеленчук да започна? Какво количество твърда храна е нужно на бебето? Как да я приготвя и предложа? Всичко това зависи най-вече от индивидуалното развитие на детето. Все пак, ето някои напътствия, които да ви водят.
Плод или зеленчук?
Съществуват много примерни схеми за захранване с конкретни таблици, в които се посочва в кой ден от захранването каква храна да предложите на бебето. Макар и удобни за някои родители, те съвсем не са задължителни. Националната здравна служба в Англия (National Health Service или NHS), която базира препоръките си на актуални проучвания, не предлага конкретна схема за захранване. Вместо това дава най-обща информаця, че ако трябва да избирате дали да дадете старт на захранването със зеленчук, или с плод, по-добре да се спрете на зеленчука. Причината е, че бебетата (също като някои възрастни ?) бързо развиват предпочитания към сладкото. И ако започнете да захранвате малкото човече най-напред с плодове, има вероятност да се стигне до придирчиво хранене.
Колко твърда храна е нужна на бебето?
В началото бебето се нуждае само от малко количество твърда храна (т.е. не течно мляко). Не се притеснявайте колко точно ще изяде от пюрето или парченцата зеленчуци, предложени по ЗВБ методологията, ако сте избрали нея (в случай че не сте запознати, можете да разберете повече за захранването, водено от бебето - ЗВБ, от нашия блог пост тук). Когато започнат с приема на твърда храна, бебетата НЕ се нуждаят от 3 хранения на ден. За малките им коремчета са достатъчни дори само няколко парченца или 2-3 чаени лъжички пюре. Най-важното е детето да свикне с новите вкусове и текстури, да се научи да движи храната в устата си и да я преглъща. В началото на захранването бебетата все още получават по-голямата част от енергията и хранителните вещества от майчиното или адаптирано мляко. Така че не се притеснявайте, детето не остава гладно.
Кога да му предложа храна?
Предложете подготвеното пюре или парченца зеленчуци на пара преди обичайното хранене с кърма или АМ. Наблягаме на преди, тъй като ако е сито, бебето може да загуби интерес към храната. Постарайте се също да не е прекалено гладно, защото пък тогава е раздразнително и може да откаже всякакви експерименти с непознати вкусове. Осигурете си достатъчно време и оставете бебето да определи свое темпо. Продължавайте да предлагате различни храни, дори такива, които детето е отхвърлило. Възможно е да са нужни повече от 10 опита, преди малчуганът да приеме нова храна, особено с напредването на възрастта. Просто проявете търпение и не се отказвайте.
Как да приготвя и предложа захранващите храни?
Това зависи от методът на захранване, по който сте избрали да се ръководите. Най-често споменаваните методи са класически и ЗВБ, за което вече споменахме по-горе. При класическия подход (познат още като педиатричен) родителят е водещата фигура, като предлага на детето пюре с лъжичка. При захранване, водено от бебето, както подсказва и наименованието, на бебето се сервират парченца зеленчуци и плодове, термично обработени по подходящ начин и с размери, съобразени с възможностите на детето да ги взима с ръчичка, да отхапва и да дъвче. Съществува и т.нар. комбиниран метод, който ‘смесва’ принципите на предходните два. Който и да изберете, основното е да следвате принципа на въвеждане на храните една по една, в малки количества, като наблюдавате за реакция от нововъведената храна в следващите 2-3 дни, и ако няма алергични реакции или други раздразнения, чак след това включвате нова храна.
При опасно високи температури през лятото е изключително важно да се погрижите за хидратацията и доброто хранене на детето си. Следете за признаци на дехидратация като:
Ако забележите някой от тези сигнали, консултирай се с педиатъра, който следи развитието на детето. А ето и няколко съвета за това как да осигурите добра хидратация при хранене на детето през лятото:
А сега продължаваме с конкретни идеи за захранване с летни зеленчуци, които растат по нашите географски ширини, и как можете да ги предложите на детето според уменията, които е развило.
Тиквичка (6+ месеца)
Тиквичките са богати на бета-каротин, трансформиращ се във витамин А, който от своя страна подпомага имунната система и зрението. Съдържат също витамин С, който подпомага усвояването на желязото от растителните храни и създаването на здрави кръвни клетки; и витамин В6, който има съществена роля в развитието на мозъка. Минералите калий и магнезий в състава им допринасят за здравето на сърцето, регулирането на кръвното налягане и хидратацията.
С тиквичката можете с голяма доза спокойствие да дадете старт на захранването на своето бебе. Рискът от проява на алергия от тях е минимален, макар че такъв съществува с всяка нова храна и е добре да подхождате с внимание, като дадете на детето най-напред няколко лъжички, следите за реакция и ако такава няма, тогава продължите с увеличаване на количеството.
През летния сезон ще откриете чудесни тиквички на пазара. Ако се доберете до домашни, отгледани без излишни препарати, още по-добре. Пригответе на пара, докато омекна толкова, че да можете с лекота да ги смачкате между палеца и показалеца си. В зависимост от метода на захранване, който сте избрали, можете да предложите тиквичката под формата на пюре, разредено с кърма/АМ, с лъжичка; или пък нарязана на пръчици с размер приблизително, колкото кутрето ви. Така малчуганът ще може да вземе тиквичката в юмруче, като отхапва малката част от нея, която стърчи от ръчичката му.
Грах (6-8 месеца)
Съдържа фибри, въглехидрати и протеини, които подпомагат развитието на чревния микробиом на бебето и стимулират растежа и развитието му. Освен това е източник на цинк, фолиева киселина и витамин В6, които в съвкупност повлияват благоприятно метаболизма, имунитета и неврологичното развитие. Грахът е богат на антиоксиданти, което води до по-висока устойчивост на организма при стресови фактори.
Поради богатството на фибри, грахът (както и други храни с високо съдържание на фибри) може да предизвика газове и понякога диария. Макар и нормално, е напълно възможно това да създаде дискомфорт за бебето. За да го минимализирате, въвеждайте храни с високо съдържание на фибри, като грах, боб, леща и т.н., постепенно и редовно в менюто на бебето, в количества според поносимостта му.
Зелен фасул (6-8 месеца)
Зеленият фасул е чудесен източник на витамин К, който има ключова роля в съсирването на кръвта. Също като тиквичките, съдържа витамин А и витамин С. Добър източник на растителни протеини за бебешкия организъм. Фибрите в крехките шушулки подпомагат също функциите на храносмилателния тракт.
Макар да не попада сред храните с риск от алергия, помислете дали да го отложите малко във времето, тъй като дори да подберете съвсем пресен и крехък фасул, той все пак е по-жилав в сравнение с други зеленчуци и това го прави по-труден за дъвчене. Това, разбира се, ако сте избрали ЗВБ и подхода, при който го предлагате сварен, но не пюриран. Както с всичко останало, съобразете се най-напред с възможностите и развитието на своето дете.
Патладжан (6-8 месеца)
Патладжанът съдържа витамин В6 и много фибри, които подпомагат храносмилането и укрепват чревния микробиом. Богат е на т.нар. феноли - хранителни вещества с антиоксидантно действие, свързани със здравето на сърцето, имунната система и здравословния метаболизъм.
Макар че не попада сред първите храни, които се предлагат на бебето, патладжанът (и подобни на него не сладникави зеленчуци) може да запознае бебето с леко нагарчащите вкусове. По този начин ще обогатите допълнително палитрата от вкусове на детето, като минимализирате предпочитанията му към сладкото.
Търсете на пазара здрави патладжани, без меки части или наранявания и изберете по-малки. Те обикновено са по-крехки, с по-тънка кожа и по-малко нагарчащи. Патладжаните не обичат да се съхраняват в хладилник, затова просто ги дръжте цели на стайна температура на място без пряка слънчева светлина. При приготвянето им е важно да ги обелите, нарежете и оставите във вода, за час-два, като НЕ добавяте сол. Вероятно сте чували, че е нужно да се посоляват, това действително помага за намаляване на горчивината. Но солта е неподходяща за малки деца, заради високите нива на натрий, чийто прием трябва да бъде ограничаван. Причината е, че бъбреците на малчуганите все още не са готови за преработването му.
Патладжаните можете да приготвите на пара или на фурна с малко зехтин, ако бебето вече е захранено с тази мазнина. Ако детето не харесва вкуса му самостоятелно, бихте могли да предложите в комбинация с вече въведени зеленчуци (например пюре от картоф и морков с патладжан, тиквична с патладжан и т.н.).
Домати (6-8 месеца)
Изключително богати на витамин С, който подпомага усвояването на желязото от растителните храни. Ето защо се съчетават чудесно с храни, богати на желязо от растителен произход (такива са например боба, лещатата и граха). Доматите са пълни също с каротеноиди - група фитонутриенти, оцветяващи растенията, които осигуряват антиоксидантни и имат противовъзпалително действие. Фитонутриентите се различават в зависимост от сорта домати, като всеки от тях има различни ползи: от подобряване на зрението и имунитета, през поддръжка функциите на сърцето, до защита на кожата от вредните слънчеви лъчи.
При възможност купувайте домати от сертифицирано биологично земеделие или домашно отгледани, при които сте сигурни, че не се пръскат с пестициди. Завишените нива на пестициди в доматите, а и в другите зеленчуци и плодове, могат да доведат до проблеми с ендокринната и с нервната система, както и до затлъстяване.
Обикновено доматите се предлагат най-напред, подложени на термична обработка. Например в пюрета със зеленчуци (и месо), с които бебето вече е захранено. Ако решите да ги предложите сурови, по-скоро изчакайте детето да е развило дъвкателните си умения. Изберете добре узрели, големи домати (а не чери) и обелете кожата. Можете да ги нарежете на четвъртинки, от които бебето да смуче и отхапва. Не го оставяйте без надзор и реагирайте своевременно, в случай на задавяне.
Въпреки че не са често срещан алерген, доматите (също като други кисели храни), особено в суров вид, могат да причинят зачервяване на кожата около устата и по брадичката, или обриви по тялото и по-специфично - по дупето на бебето. Докато тези по лицето обикновено изчезват след измиване, ако забележите раздразнение по тялото, се консултирайте с педиатъра, който следи развитието на детето ви.
Краставица (8+ месеца)
Състои се от от 95% вода, което я прави чудесна опция за хидратация на бебешкия организъм през горещите летни дни. Макар до първата годинка малкото човече все още да приема кърма/АМ, от които си набавя течности, след старт на захранването е добре да предлагате и вода. Краставицата има малки количества каротеноиди (хранителни вещества, които се превръщат във витамин А в организма), както и малки количества витамин К и цинк - важни за здравината на костите и за развитието на мозъка. Добър източник е на танини, които подпомагат заздравяването на ранички, и фитостероли, които пък действат с понижаване на холестерола. Съдържа и кукурбитацин - органично съединение, което може да предизвика стомашен дискомфорт. Обелването на краставицата ще намали съдържанието на кукурбитацин, защото съединението е най-концентрирано в кората й.
На теория бихте могли да предложите краставичка на детето и по-рано от посочените по-горе 8 месеца. Но тъй като зеленчукът е твърд, препоръката на повечето специалисти е да изчакате, докато бебето е развило по-добре уменията си за дъвчене. Вариант е да я предложите ситно настъргана или на разполовени, дълги парчета, които бебето по-скоро смуче, отколкото дъвче. Както с всяка храна, внимавайте особено с краставичката, не оставяйте детето без наблюдение, за да реагирате незабавно, в случай че успее да отхапе по-голямо парче.
Дойре ред и на сладката страна на нещата! ☺️ Ще разгледаме сочните, вкусни и ароматни плодове, които лятото в България предлага така щедро.
Ябълка “Петровка” (6+ месеца)
Под това наименование у нас са известнии ранните ябълки, които узряват около Петровден (29 юни). Хрупкавите плодове съдържат много фибри, витамин С, витамин В6 и антиоксиданти, които съдействат за растежа на бебето.
Могат да се въведат още в началото на захранването, стига да се премахнат семките и да претърпят термична обработка, така че да са достатъчно меки. Суровата ябълка крие сериозна опасност от запушване на дихателните пътища на деца под 3-годишна възраст. Ето защо е изключително важно да я нарежете съобразно възрастта на малкото човече. Бихте могли например да стартирате с ябълка на пара, сервирана под формата на пюре.
На по-късен етап, когато детето вече е по-голямо, ябълката често влиза в състава на много рецепти за малчуганите, заради естествената си сладост (в бебешки мъфини, палачинки, кексове и т.н.). А както сме споменавали и преди, е важно захарта да се избягва в детската кухня.
Праскови/нектарини/кайсии (6+ месеца)
Съдържат много фибри, подпомагащи чревния микробиом и цялостното състояние на храносмилателната система. Имат също витамин Е, витамин А и витамин С за укрепване на имунитета.
Стига да са добре узрели, праскови/нектарини/кайсии можете да предложите още в ранния период на захранването. Отново, съобразете се с възможностите на бебето да дъвче, за да прецените дали да предложите разполовена прасковка/нектаринка/кайсийка, която бебето да смуче, като евентуално може и да отхапе малки парченца. Ако изпитвате притеснения, най-добре я предложете под формата на пюре с лъжичка.
Прасковите/нектарините/кайсиите не попадат във високо рисковата група алергени, но все пак е възможно да предизвикат алергична реакция, най-вече при децата с чувствителност към полени. Можете да минимизирате вероятността за подобни реакции (сърбеж, парене, изтръпване в устата), като подложите плода на термична обработка.
Боровинки (6-8 месеца)
Добър източник на фибри, съдържат малки количества от много хранителни вещества - витамин Е, витамин К и витамин С. Изключително богати на антиоксиданти, включително антоцианини, които предпазват клетките от увреждане и подпомагат функциите на сърцето, регулират нивата на кръвна захар и чревното здраве.
Избирай най-добре узрелите плодчета на пазара и измивай старателно преди употреба, защото боровинките са сред плодовете, отглеждани с доста пестициди. Както с всяка друга храна за бебето, при възможност, спирай се на производство от био земеделие.
Важно е боровинките да бъдат приготвени по подходящ начин, тъй като малкят им размер и кръгла форма увеличават риска от запушване на трахеята на бебето. Ако детето се затруднява с дъвченето, предложи ги най-напред под формата на пюре с лъжичка. Ако сте на ЗВБ, но бебето е все още малко, предложи ни на половинки или дори четвъртинки.
Малини (6-8 месеца)
Добър източник на цинк, фолат и растителни омега-3 мастни киселини, както и витамин В6, витамин Е и витамин С. Богати на фибри, които подпомагат храносмилането.
Алергиите към малини не са често срещано явление. Но е възможна рекция на кожата, която влиза в контакт с плодовете - около устата, по бузките и брадичката на бебето, а също и по дупето, заради съдържанието на плодови киселини. Можете да избегнете това, като предварително нанесете тънък слой от бебешкия крем, който използвате, върху посочените чувствителни зони. Друг вариант е да подложите малините на термична обработка.
Както винаги при въвеждането на нова храна, предложете най-напред малко количество само от нея и ако няма нежелана реакция, постепенно увеличавайте количеството при следващите хранения. Добре узрели малинки можете да предложите леко смачкани или на пюре, прецедено през тензух, за да премахнете фините семки, в случай че бебето ви е с по-чувствително стомахче.
Къпини (6-8 месеца)
Изключително богати на фибри, витамин С и мощни антиоксиданти като антоцианини, флаваноли и фенолни киселини (растителни съединения, които укрепват чудесно здравето на организма).
Също като боровинките, формата и твърдостта на къпините ги прави рискови за бебетата. Затова препоръката ни е да изберете възможно най-узрелите плодчета и да ги намачкате с вилица или да пасирате до фино пюре, преди да ги предложите на малкото човече.
Диня (6-8 месеца)
Състои се от приблизително 90% вода, което поддържа хидратацията на бебето, особено в горещо време. Източник на е мощния антиоксидант ликопен, който допринася за здравето на сърцето и за намаляване на риска от някои хронични заболявания. Съдържа също бета-каротин, подпомагащ имунитета, както и цитрулин - аминокиселина, която поддържа здравословното кръвно налягане. Динята има също витамин С, който благоприятства усвояването на желязото от други растителните храни. Ето защо бихте могли да съчетаете в смути със спанак или с чия и кисело мляко, стига детето вече да е захрането с тях и с многокомпонентни храни.
Динята е както твърда, така и много, много сочна. Това изисква от детето едновременно да дъвче и да се справя с течността, която се освобождава от твърдите части и се разнася в устата му. В първите месеци от захранването е възможно бебето да не е подготвено, като в такъв случай започва да се закашля и дори да се задавя. Преценете възможностите на своето дете. Бихте могли да предложите най-напред дебело отрязан резен (колкото палеца и показалеца ви) от динята, напълно почистен от семките, който детето да смуче, като това често облекчава и сърбежа при никнене на зъбките. Разбира се, бъдете внимателни през цялото време, за да съдействате на малкото човече в случай на задавяне.
Пъпеш (6-8 месеца)
Съдържа чудесни количества калий, фолиева киселина, витамин В6 и витамин С. Богат е на антиоксиданти, фенолни съединения и флавоноиди. Съвкупността от всички тези хранителни вещества подпомага хидратацията, нервната система, метаболизма и цялостната устойчивост на бебешкия организъм.
Пъпешът обаче е дори по-твърд от динята, а освен това е и хлъзгав, което го прави особено опасен. Ако е предложен в неподходяща форма и размер, може да доведе до задавяне. Решите ли да сте по-предпазливи, предложете го в смути в комцинация с други плодове, с които бебето вече е захранено (например с банан).
Сливи (6-8 месеца)
Съдържат калий, витамин А, витамин С и витамин К. Комбинацията от тези важни хранителни вещества подпомага нервната система и изграждането на здрави клетки, тъкани и кости. Сливите са източник на антиоксиданти и фибри, които спомагат за диверсификацията на приятелските бактерии в стомаха, подпомагат храносмилането и поддържат оптимална клетъчна функция
Сливите могат да бъдат въведени с началото на захранването, но е важно да знаете, че имат разхлабващ ефект. Макар тези плодове да са страхотни, в случай че бебето има запек, внимавайте да не прекалявате, за да не постигнете обратен ефект. Възможно е също да причинят подуване и газове, затова (както с всяка нова храна) предложете най-напред в минимални количества, следете за реакции и постепенно увеличавайте, ако всичко е наред.
В случай че прилагате ЗВБ, бъдете внимателни, ако плодовете са твърди и малки, защото представляват сериозен риск от задавяне. Изберете големи и добре узрели, меки плодове. Разполовете, отстранете костилката и предложете парченце на детето, като наблюдавате с повишено внимание, за да му съдействате, ако отхапе по-голямо парче или се задави. Друг вариант е да сготвите на пара и да предложите под формата на пюре. Много е подходящо като добавка към овесена или оризова каша, ако детето вече е захранено с такива. А също и като заливка към бебешки палачинки.
Ако темата за захранването е изцяло нова за вас, нашият "Наръчник за захранване на бебето със 75 вкусни рецепти" може да бъде от помощ. В книгата ще получите обобщена информация за най-новите проучвания и препоръки, свързани със захранването на бебето, а също и:
Разбери повече за съдържанието на Наръчника в сайта ни тук.